koo5koo5

Seria Kooperatyzm, wydana przez Oficynę Naukową, całkowicie poświęcona jest rozwojowi idei kooperatyzmu w Polsce w XX wieku. Zestaw 11 książek przygotowany został przez dobrze wykształconych entuzjastów tematu. Niektóre z tytułow napisane zostały od zera, inne to "jedynie" starannie wyselekcjonowane i opisane kompilacje histrycznych tekstów głównych przedstawicieli nurtu.

Moim zadaniem było opracowanie oprawy wizualnej dla tej inicjatywy. Sam proces tworzenia był bardzo rozciągnięty w czasie. Pierwsza książka ukazała się jeszcze w 2016 roku, ostatnia - w roku 2020. Domknięcie projektu zajęło nam więc 4 lata. W tym czasie, głowna koncepcja dość mocno ewoluowała. Pierwotnie, wszystkie okładki miały posiadać prosty i geometryczny charakter. Z uwagi na sugestie autorów jak i chęć dobrego "uchwycenia" tematu, wraz z kolejnymi tytułami coraz bardziej odchodziliśmy jednak od tej idei na rzecz bardziej złożonych kształtów i symboli. Spajającym całość elementem z którego nie zrezygnowaliśmy do końca, było wykorzystanie tylko 2 kolorów - jasnego do elementów oświetlonych i ciemnego (tła) do elementów w cieniu. Nie było to łatwe zadanie, i wymagało od nas kilku kompromisów. Finalnie jednak udało się, dla każdej z książek znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Seria wyróżniona została przez autorów książki "Książka po okładce", gdzie znalazła się w bardzo doborowym gronie najlepszych polskich okładek, wykonanych przez najbardziej rozchwytywanych rodzimych projektantów.

koo7koo7
koo_detailkoo_detail
koo6koo6
koo_allkoo_all
koo5koo5
koo3koo3
koo4koo4